Boniteta za avto - električni avti z nižjo boniteto!

Boniteta za avto - električni avti z nižjo boniteto!

Boniteta za avto: električni avtomobili so ugodnejši za podjetja!

Boniteta za avto: prvo pravilo pri športu je, da če hočeš zmagati moraš tekmovanje – kakršno koli že – najprej končati, šele potem lahko zmagaš. In zmaga ponavadi samo eden. Malo je športov, ki omogočajo delitev prvega mesta, še manj je takšnih primerov. Gre zgolj za statistično napako! Vsi ostali so poraženci, tako je na primer tisti, ki je bil drugi, hkrati tudi prvi poraženec.

Ker se veliko podjetij in podjetnikov srečuje z visokimi stroški pri vzdrževanju voznega parka, vam v tem članku predstavljamo nižjo boniteto za električna vozila.

Želite več informacij o optimizaciji voznega parka? Z veseljem svetujemo!

Nižja stopnja bonitete za električna vozila!

Nižja stopnja bonitete za električna vozila: za električne avtomobile je boniteta le 0,3 % (za primerjavo: bencinska in dizelska vozila kar 1,5 %). Električni avtomobili so odličen način za optimizacijo voznega parka.

Električni avto nižja boniteta 2020
Električni avto nižja boniteta 2020 Avtor: Porsche Slovenija

Prednosti uporabe električnega avta

Ja, poznam tak posel; to je preprosto nakup službenega avtomobila. Ne katerega koli, ampak električnega. Tu res zmagajo vsi in vse! Zmaga podjetje, zmaga uporabnik takega vozila, zmaga okolje in zmagamo vsi!

Najprej podjetje. Z nakupom električnega avtomobila privarčuje, predvsem pri energiji. Obenem pridobi neuradni status “zelenega” in “tehnološkega” podjetja. Zmanjša se ogljični odtis in izboljša družbeni status podjetja. Nekateri sicer na to ne dajo nič, vse več pa je takih, ki jim to nekaj pomeni. Če ne njim, pa njihovim poslovnim partnerjem. In tak odnos bo vse bolj pomemben. Kaj pridobi uporabnik? Uf, ta šele pridobi! Ne samo, da se bo vozil bolje, udobneje, tišje. Vozil se bo tudi občutno ceneje!

Stopnja bonitete le 0,3 % v primerjavi s 1,5 % za bencinska in dizelska vozila!

Ne, ne govorim o maliganih, ko kakšnega spijete, obe številki sta občutno preveliki in električni avtomobil vam pri tem ne more kaj dosti pomagati. Govorim o obdavčitvi, o boniteti pri dohodnini za uporabo službenega avtomobila. Ta je za uporabnike bencinarjev in dizlov 1,5 odstotna. Če imate službeni avtomobil najbrž veste o čem govorim.

Recimo da je vaš službeni avtomobil vreden 30.000 evrov in zato zanj plačujete 450 evrov bonitete. V primeru električnega avtomobila, ki ima enako vrednost, pa bi zanj plačevali 90 evrov. Ali pa za 60.000 vredno vozilo; za dizla ali bencinarja bi plačevali 900 evrov, za električnega pa 180. Na leto bi tako privarčevali 8.640 evrov. In če bi službeni električni avtomobil vozili 30 let, bi privarčevali za spodobno hišo; 259.200 evrov! No, pa zdaj recite, da se to ne splača.

Seveda je bila pot do te ugodnosti dolga, težka in neizprosna! Ampak smo uspeli sicer ne v celoti, vendar v velikem delu. Nad 60.000 evrov, se boniteta vrne na 1,5 odstotka. Če govorimo recimo o 100.000 vrednem električnem avtomobilu, bi za 60.000 evrov plačevali po 0,3 odstotka bonitete, za 40.000 evrov pa po 1,5-odstotni obremenitvi. In še izračun za bencinarja ali dizlaša v primerjavi z električnim. za bencin/dizel avtomobil bi plačevali 1.500 evrov mesečno, za električnega pa 180 + 600, kar znese 780 evrov. Tudi tu je še vedno kar občutna razlika šestodvajsetih evrov!

Čistejši zrak ob uporabi električnih avtomobilov.
Čistejši zrak ob uporabi električnih avtomobilov.